Dzisiaj mija 28 lat od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej, jednego z największych po II wojnie światowej pożarów lasów w zachodniej i środkowej Europie. 

Pożar objął tereny o obwodzie 120 km i rozciągał się na przestrzeni 36 km w linii prostej. W działaniach gaśniczych udział brało 13000 osób w tym 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1120 funkcjonariuszy obrony cywilnej, 1150 leśników, 1100 samochodów pożarniczych, 8 śmigłowców, 12 czołgów, 26 samolotów typu „Dromader” oraz 50 cystern kolejowych do transportu wody i sześć lokomotyw. Spaleniu uległo 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp.  Do akcji zadysponowano strażaków i sprzęt z 30 województw.
Prawdopodobną przyczyną pożaru były iskry z zablokowanych kół przejeżdżającego pociągu, a jego gwałtownemu rozprzestrzenianiu się sprzyjały panująca susza i temperatura dochodząca do 40° C.

Podczas gaszenia pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej zginęło tragicznie dwóch naszych kolegów: młodszy kapitan Andrzej Kaczyna i druh Andrzej Malinowski.

Od 1993 roku w sierpniu odbywa się w Raciborzu Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego – pierwotnie wyścig kolarski, później zawody zapaśnicze o charakterze międzynarodowym, połączone ze sportowymi imprezami masowymi, upamiętniający strażaków poległych w walce z żywiołem.

Opracowanie: mł. kpt. Tomasz Banaczkowski, Gabinet Komendanta Głównego
Zdjęcia: Archiwum Centralnego Muzeum Pożarnictwalink zewnętrzny