W ubiegły piątek od wczesnych godzin porannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z katowickiej komendy przeprowadzili akcję pn. „Prędkość”. Działania ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości przez kierujących. W trakcie działań mundurowych z drogówki wspierały policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej katowickiej komendy, które rozdawały kierującym informatory dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.
W trakcie akcji prowadzonej od godziny 06:00 do 22:00 mundurowych można było spotkać w różnych częściach Katowic, gdzie najczęściej kierujący nie stosują się do obowiązującej prędkości. Policjanci w czasie akcji wykorzystywali wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym pojazdy wyposażone w wideo rejestratory. Mundurowi oprócz sprawdzania prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, kontrolowali również ich stan trzeźwości, a także sprawdzali wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty.
Podczas działań na terenie Katowic skontrolowano 118 pojazdów, ujawniono przy tym 112 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości, gdzie aż w 4 przypadkach przekroczenie prędkości skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy. Ponadto w trakcie działań katowiccy policjanci zatrzymali 1 osobę poszukiwaną.