Policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podkom. Tomasz Bratek zapobiegł tragedii na przejeździe kolejowym w powiecie pszczyńskim. Funkcjonariusz został uhonorowany przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezesa Spółki Koleje Śląskie Aleksandra Drzewieckiego.
Uroczystość odbyła się na terenie bazy Kolei Śląskich w Katowicach, przy okazji prezentacji nowoczesnego symulatora kolejowego oraz pociągu „Korfanty”.

Kierująca osobówką kobieta wjechała na przejazd kolejowy, gdy opuszczane były zapory. Kobieta utknęła pomiędzy nimi i nie mogła wyjechać. Za chwilę w tym miejscu miał przejechać rozpędzony pociąg. Całą sytuację widział policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który był po służbie. Stróż prawa zareagował natychmiast, bowiem liczyła się każda sekunda. Ruszył w kierunku przejazdu i wyłamał bariery, aby pomóc kobiecie wydostać się z potrzasku. Po chwili przejechał rozpędzony skład… Gdyby nie zdecydowana reakcja policjanta zdarzenie mogłoby zakończyć się tragicznie.