Prezentacja “Tajfuna IV” OPP Katowice

0
1291

Tajfun IV to policyjna armatka wodna zabudowana przez WISS na podwoziu scanii P450 z podwójną kabiną brygadową. Pojazd posiada napęd na trzy osie i silnik wysokoprężny o mocy 450 KM. Pojazd posiada m.in. system kontroli trakcji, system zapobiegający staczaniu się podczas poruszania się pod górę czy układ zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania. Zbiornik na wodę może pomieścić 9000 litrów, a całkowita masa załadowanego wozu wynosi 31 ton. Co ciekawe podczas przygotowywania postępowania przetargowego polscy policjanci odwiedzili niemiecką jednostkę, która na swoim wyposażeniu posiada armatki najnowszego typu.

Nadwozie pojazdu wykonane jest z kompozytowego materiału, który ma zapewnić ochronę przed uderzeniami tępymi i ostrymi przedmiotami oraz na działanie ognia. Kabina została wyposażona w szyby kuloodporne, które mogą zostać zasłonięte kratami. Na przedniej szybie znajduję się krata podnoszona hydraulicznie z kabiny przez kierowcę, natomiast szyby boczne posiadają kraty rozsuwane elektrycznie na boki. Całe podwozie jest osłonięte płytami z blachy, a przewody zabudowane przed ewentualnymi uszkodzeniami i oddziaływania wysokiej temperatury. Kształt pojazdu powoduje zsuwanie się przedmiotów oraz cieczy z jego dachu zwiększając tym samym bezpieczeństwo załogi. Kabina posiada wyłaz dachowy, przez który funkcjonariusze mogą się ewakuować, dodatkowo kabina pojazdu jest zabezpieczona przed dostaniem się szkodliwych substancji. Wszystkie koła pojazdu posiadają system, który po przebiciu opon umożliwia przejechanie minimalnie 15 km z prędkością 30 km/h. Wóz jest wyposażony w systemy obronne i gaśnicze. Polegają one na miotaniu przez dysze zamontowane dookoła pojazdu wody, wody z substancją barwiącą, środkiem drażniąco-łzawiącym lub środkiem gaśniczym w zależności od potrzeb i sytuacji.

Na wyposażeniu wozu znajduję się linia szybkiego natarcia o długości 30 metrów. Na dachu kabiny po lewej, jak i prawej stronie możemy zauważyć dwa takie same działka wyposażone w kamery i oświetlenie o wydajności 2500l/min każde. Działka wodne mają możliwość zmiany rodzaju strumienia miotanej cieczy (strumień rozproszony i zwarty) oraz mają możliwość miotania jednocześnie dwóch różnych cieczy. Zasięg roboczy działek zamontowanych na tajfunie IV wynosi około 50 metrów. Kabina jest podzielona na dwie części, z przodu po lewej stronie znajduje się miejsce kierowcy, a po jego prawej stronie siedzi strzelec, który ma do dyspozycji joystick oraz panele do sterowania działkami. Za kierowcą oraz strzelcem miejsce zajmuje dowódca, który ma podgląd na wszystko, co dzieje się wokół pojazdu oraz na jego parametry. Tajfun IV posiada aż osiem kamer, gdzie jego poprzednik tajfun III posiada tylko trzy. Na przodzie tajfuna znajduje się hydraulicznie podnoszony lemiesz do przesuwania przeszkód. Lemiesz jest sterowany przez kierowcę z kabiny. Oczywiście tajfun IV został wyposażony w systemy łączności, które używa policja. Ciekawą rzeczą jest interkom zamontowany na zewnątrz pojazdu między drzwiami, który umożliwia kontaktowanie się funkcjonariuszy znajdujących się poza pojazdem z operatorami w jego wnętrzu. W kabinie znalazło się miejsce na trzy komplety zestawów przeciwuderzeniowych wraz z kaskami ochronnymi dla operatorów. W nowym tajfunie zastosowano całkowicie nowe umiejscowienie rur wydechowych, które znajdują się w górnej części pojazdu, aby funkcjonariusze poruszający się przy pojeździe nie wdychali produkowanych spalin. Oświetlenie ostrzegawcze pojazdu zostało wykonane całkowicie w technologii LED. Armatki typu tajfun IV wykorzystywane są podczas zabezpieczenia imprez oraz wydarzeń masowych o podwyższonym ryzyku. Koszt takiego pojazdu wynosi około 4 milionów złotych. Pierwsze egzemplarze w sierpniu tego roku otrzymały Oddziały Prewencji Policji z: Katowic, Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska.

 

Chcieliśmy również bardzo podziękować Pani Rzecznik z KWP Katowice za zgodę na wykonanie sesji oraz reszcie osób zaangażowanych w jej wykonanie, w szczególności dziękujemy policjantom z OPP Katowice za poświęcony czas, miłą atmosferę, przekazane informację oraz pomoc przy wykonaniu sesji.

Foto: Kamil Siupka, Jakub Pawlusek 112Katowice
Nagranie i montaż: Igor Jagieła 112Katowice

 

 

PODZIEL SIĘ