W sobotę 10 czerwca 2017 roku odbędzie się kolejna, już siódma edycja śląskiej Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki.
W tegorocznych obchodach czynny udział weźmie 47 obiektów w 28 miejscowościach. Postaram się w skrócie napisać kilka słów o wybranych atrakcjach. Zacznijmy od południa naszego województwa, na początek proponuję wizytę w Browarze Zamkowym znajdującym się w Cieszynie, który funkcjonuje już od ponad 170 lat. Tutaj należy zaznaczyć, że browar zaleca wcześniejszą rezerwację, a można jej dokonać poprzez numer telefonu podany na stronie browaru. W okolicy Cieszyna dla smakoszy złotego trunku znajduje się również Muzeum Browaru Żywiec, a nieco bardziej na północ Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Na terenie Katowic znajduje się wiele ciekawych obiektów począwszy od zwiedzenia osiedla robotniczego Nikiszowiec, gdzie będzie możliwe wejście na wieżę kościoła św. Anny, przez Fabrykę Porcelany, tam zaś odbędą się warsztaty dotyczące między innymi modelowania produktów. W pobliżu popularnej “porcelany” funkcjonuje Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach gdzie od godziny 12 będzie możliwe zwiedzanie wraz z towarzyszącą rozrywką np. przejazdem zabytkowymi wozami strażackimi. Dla uczestników bardziej zainteresowanych koleją oraz górnictwem czy hutnictwem polecam wizytę w siedzibie Górnośląskich Kolei Wąskotorowej w Bytomiu. W wieżach KWK Polska w Świętochłowicach lub Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Hutnicze obiekty godne uwagi to przede wszystkim Huta Królewska w Chorzowie oraz Muzeum Hutnictwa Cynku. W tym roku po raz pierwszy w imprezie wezmą udział:
– osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku
– Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej.
Dojazd na imprezę liniami komunikacyjnymi organizowanymi przez KZK GOP w tym roku po wydrukowaniu specjalnego kuponu jest bezpłatny.
Szczegóły podanych informacji dostępne są na:
kzkgop.com.pl
industriada.pl
Autor: Paweł Podgórski